Ako prejsť na RAW stravu

 

Ako bezpečne začať živú stravu? Prechod na surovú stravu je v lete určite jednoduchší. Vzhľadom na okolité teploty sa telo potrebuje ochladiť a konzumácia ovocia a zeleniny, najmä melónov a uhoriek, mu to príjemným spôsobom umožňuje. Okrem toho nás leto nabáda k tomu, aby sme jedli viac ovocia a zeleniny - plody plné živín nám dozrievajú takmer pod nosom a je ľahké získať čerstvo natrhané ovocie a zeleninu, či už vo vlastnej záhrade alebo na farmárskych trhoch. Leto je pre nás vitariánov časom hojnosti. :)

Je potrebné vedieť, že okamžitý prechod z varenej stravy na vitariánsku nemusí byť jednoduchý, pretože pri prechode z varenej stravy na 100 % surovú stravu zvyčajne dochádza k veľmi silnej detoxikácii organizmu. Je to prirodzená reakcia - telo sa (rado) zbavuje nahromadených nečistôt a prekyslenia so všetkými jeho nepríjemnými prejavmi, ako sú bolesti hlavy, vyrážky, akné, zmeny nálad, zvýšená únava atď. Tieto príznaky po určitom čase (týždeň až 14 dní) ustúpia, ale bola by škoda, ak by počiatočné ťažkosti spôsobilo zanedbávanie RAW stravy. Akékoľvek príznaky detoxikácie možno zmierniť konzumáciou zelených potravín, t. j. šťavy z mladého jačmeňa a zelenej riasy Chlorella, ktorá má mimoriadne detoxikačné vlastnosti - neutralizuje a rozkladá toxické látky z tela vrátane ťažkých kovov, je plná minerálov a obsahuje aj špecifickú trojvrstvovú vlákninu, ktorá dokáže eliminovať toxický odpad v črevách - mechanicky ho sťahuje pri prechode črevami, čím odľahčuje tráviaci trakt. To často vedie k prirodzenému úbytku hmotnosti. Šťava z mladého jačmeňa má silný alkalizujúci účinok na ľudský organizmus a je nutrične bohatá. Obsahuje širokú škálu minerálov, vitamínov, enzýmov a je zdrojom životodarného chlorofylu a vlákniny. Obsahuje tiež 18 aminokyselín z celkového počtu 20, vrátane 8 esenciálnych aminokyselín, t. j. tých, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť - vynikajúce na výživu a detoxikáciu organizmu. Preto je lepšie prejsť na RAW stravu postupne pomalým zvyšovaním podielu surových potravín v našom jedálničku. A ak si chceme detoxikáciu uľahčiť a urýchliť, je veľmi vhodné zaradiť do stravy zelené potraviny.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vitariáni majú veľmi obmedzený výber stravy a chutí, ale opak je pravdou. Pri bližšom skúmaní zistíte, že v rastlinnej strave je nekonečné množstvo a rozmanitosť potravín a lahodných chutí, pozri kategóriu "RAW recepty":)

 

Karfiolové kari rizoto.

 

Zaradenie RAW stravy do vášho jedálnička vám prinesie:

  • postupné odstraňovanie zdravotných problémov vďaka silnej imunite!
  • oddialenie starnutia! RAW strava má vďaka enzýmom nesporný vplyv na udržanie mladistvého vzhľadu, má tzv. anti-ageing efekt!
  • čistá a žiarivá pleť vďaka nenásilnej a prirodzenej detoxikácii!
  • už žiadne počítanie kalórií! Po prechode na surovú stravu silnejšie typy ľahko schudnú a váhu si udržia.
  • Už žiadne pálenie záhy! RAW strava nezaťažuje tráviaci systém tak ako varená strava, takže nás po jedle nepáli žáha - trávime ľahko a rýchlo.
  • Už žiadna únava a veľa energie! Energiu dopĺňame s každým sústom.
  • Jasná a tvorivá myseľ, prebúdzajúca vnútornú intuíciu.
  • Väčšia psychická pohoda a stabilne dobrá nálada! :)